[ Webhosting profitux.cz ]
Hlavní stránka | Seznam rubrik | Redaktoři | Kvízy | Slety | Povídky | E-Bradavice
Rychlobrkovky
Databáze neobsahuje žádnou novinku.
Koleje

* Zpátky v Bradavicích!

Vydáno dne 08. 09. 2017 10:49 (793 přečtení)

...a hned do kolejí, které znovu ožívají.

Dva měsíce odpočinku a nic nedělání nám přesně 2. září odvál svou párou bradavický expres. Všechny prázdninové nešvary ponechala velká část kouzelnického studenstva na nástupišti 9 a 3/4, aby si ve vlaku mohla naskočit do kolejních hábitů a definitivně stvrdit, že další rok v Bradavicích jednoznačně začíná. Prváci se nesměle a stydlivě po skupinkách tlačili v prázdných kupé. Právě první cesta do Bradavic je v životě mladého kouzelníka velkým krokem! Stejně jako netrpělivé očekávání toho, kam jen je Moudrý klobouk, který se nikdy nemýlí, zařadí. A právě těmto novým domovům mladých kouzelníků se budeme věnovat v dnešní první části článku.

Bradavické koleje do letošního roku získali mnoho nových tváří ve svém vedení. Máme zde nové prefekty, primuse a také jednu staronovou kolejní ředitelku. A ty všechny jsme se pokusili trochu vyzpovídat. Otázečky, až na pár výjimek, přistáli u každého dotazovaného stejné. A zněli přesně takto:

1. Jak bys charakterizoval/a pojem "prázdniny kolejního ředitele"? Nestýská se ti ve dnech volna po tom šrumci, který v kolejní místnisto během roku nastává dnes a denně? Připravila sis pro svou kolej přes léto nějaké novinky?

2. Z vlastní letité zkušenosti vím, že zvládat roli aktivního profesora a kolejního ředitele je mnohdy velice náročná. Máš nějaký zaručený relax, který ti pomáhá udržet čistou hlavu? Já se například dost často prolétávala s testrály...

3. Každá kolej je něčím dokonalá, každá má své pro a proti. Jak bys ale dle svých slov charakterizovala právě tu svou? Cítíš, že se během tvého ředitelování něco změnilo?


Havraspárskou kolejní ředitelku, Julinku Smailinku, dlouholetou profesorku bylinkářství, jsme zastihli samozřejmě v jednom ze záhonů v bradavických sklenících:

1. Pro mně, jako profesorku bylinkářství znamenají prázdniny dobu největšího šrumce. Sběr bejlí, sušení, výroba mastí, tinktur, vína, medu a další zpracování různých darů přírody. Takže si na konci už jen přeji, aby zase začala ta doba "klidných" učících dnů.
2. Naši Havránci mají nový kolejní web, což není moje zásluha, ale doufám, že se jim bude líbit.Také nastaly změny v obsazení primuse a prefektů.
3. Můj relax na vyčištění hlavy je padnutí do mého "ušáku" (kdo neví, tak to je takové mohutné křeslo) s knížkou, kávou nebo dobrým čajem a vůbec nic nedělat. Havraspárští jsou aktivní, přátelští, dokáží si poradit se vším, co je potká. Co se za dobu mého "ředitelování" v kolejce změnilo? Prefektové a primus mají víc práce, než v minulých letech. Hodně spoléhám na jejich zkušenosti. Odměnou je mi pak klidná a pohodová kolejní místnost, kde všichni rádi pobývají.

Profesorka Charlotte Chardonay, jejíž rodině dle bradavických kuloárů patří rozsáhlé vinice ve Francii, byla zastižena právě když opouštěla zmijozelskou společenskou místnost v hábitu mírně potřísněném barvou. Že by se studenti Zmijozelu po prázdninách mohli těšit na nový design své kolejky?

1. Ale ne, určitě mám v období prázdnin volněji. Chybí takové ty akce „včera bylo pozdě“, zástupy sov na parapetu mého okna atd.
Nicméně se snažím o prázdninách stihnout veškeré přípravy – výklady dalšího ročníku a přípravu celoročky pro KF a samozřejmě i kompletní přípravu kolejních věcí – což nikdy nevyjde, nestíhám.
I tak ale bývají prázdniny dlouhé. Chybí kontakt se studenty, jejich vtípky v kolejce a bradavický hrad, který je mým domovem.
2. Samozřejmě. Snažím se, aby byl každý rok alespoň trošku jiný. Myslím si, že by kolej neměla upadnout do zajetého stereotypu.
3. Relax? Hm … snad své vlastní studium. Je příjemné nebýt na chvíli ten „zodpovědný“ a užít si pár desítek minut jako bezstarostný student, jehož jediným úkolem je nevytočit své kolegy do vývrtky nezvládnutou praxí či neznalostí probrané látky (což se občas nepovede).
4. Zmijozel je skvělou partou. Má širokou základnu aktivních lidí, kteří umí táhnout za jeden provaz. Toho si opravdu strašně moc vážím. Tahle parta tam byla, když jsem kolej opouštěla a bylo strašně příjemné ji najít i po návratu, rozšířenou o další skvělé lidi. Na druhou stranu, Moudrý klobouk posílá do Zmijozelu většinou velmi ctižádostivé studenty. Zmijozelští neradi prohrávají a pokud se nedaří, nebo se cítí „ošizeni“, nesou to někteří velmi špatně. Takže se občas ocitáme na tenkém ledě, ze kterého je třeba ladně vybruslit. Nicméně, zatím se nám to téměř vždy podařilo bez větších modřin. Myslím, že za doby mého ředitelování se toho moc nezměnilo. Od dlouholetého kolejního ředitele Zmijozelu, profesora Teómy Tejedora, jsem převzala plně funkční kolej, která potřebovala jen trošku nové energie, aby se probudila. Stačilo opravdu málo a zelená kolej se znovu rozjela jako blesk.

Ve Zmijozelu ještě chvilku zůstaneme. Konkrétně připomene původem zeleného v červené koleji - profesor nekromancie, Richard Bufler do čela Nebelvíru nastoupil v minulém školním roce. Ve svém nabitém čase se právě chystal opustit pozemky Bradavic...

1. Těžko říct, zda vzhledem k mým mnoha povinnostem by se dalo říct, že probíhají nějaké prázdniny pana kolejního. Ano, sice je trochu znát více času, který bych jinak věnoval kolejování, ale věnuji jej zase jiným věcem. Některé z nich i k tomu kolejování patří. Takže vlastně snad ani prázdniny neprobíhají. Samozřejmě mi schází možnost navštívit své studenty v kolejní místnosti. Je sice pravda, že tolik času zase v kolejní místnosti právě kvůli povinnostem trávit nemohu, ale i tak se rád dozvídám jak se jim daří při studiu a jiných věcech. Občas tam také narazím na naše kolejní duchy. Což je mnohdy také velmi obohacující a to nejen z hlediska mého oboru či kolejování.
2. Společně se svým vedením a proaktivními dobrovolníky na něčem pracujeme. Sovou jsem však o tom již studenty své koleje informoval. Doufám, že se nám to podaří dopracovat do nějakého zdárného konce a že si studenti sovu přečtou alespoň na hradě, pokud je při jejich prázdninách dříve nezastihne.
3. Upřímně jsem se za minulý školní rok snažil dost vyrovnávat se svými časovými nemožnostmi a hromadou práce nebo spíš tíhou zodpovědnosti. Těžko říct, jestli jsem našel něco, co by na mne působilo čistě jako relax. Možná hudba a více společenské interakce. Měl jsem tendenci se při tom všem dost uzavírat a snažil se to nějak přečkat. Nejlepší lék na to však byl chvíli odpočinout a věnovat nějaký čas dne i sobě či svým blízkým.
4. Bohužel jsem byl pouze jeden školní rok ředitelem koleje Nebelvír. Nemyslím si tedy, že bych mohl o sobě tvrdit, jak jsem něco výrazně změnil. Každá velká změna potřebuje nejprve řadu malých změn, aby to k něčemu vedlo. A je to proces, který se asi nedá uspěchat. Nebelvír v sobě dřímá velký potenciál vyhrát školní pohár, ikdyž se teď řadil spíše někam na konec poháru. Myslím, že mým příchodem kolej získala spravedlivého a v rámci mezích snaživého kolejního ředitele. Máme také dobré a kreativní vedení koleje díky PP týmu. Výborného kapitána famfrpálového týmu, který dohlíží a stará se o celý tým. Ochotné lidi, kteří pomáhají s nástěnkou v kolejní místnosti či dohledem nad nováčky. Teď už nám snad jen chybí větší chuť vyhrát školní pohár a pár aktivních nováčků k tomu navrch. A ikdyž zrovna nevyhráváme školní pohár, bavit se umíme i bez toho.

Za to slečnu kolejní Mrzimoru Miou von Dog jsem našla hned. Šla jsem na jistotu. Do kuchyně... A dotázala se ji na trochu jiné otázečky.

1. Vracíš se zpět do čela Mrzimorské koleje po několika letech. Jaké to je vracet se "domů"?
Je to parádní, moc se těším jak na nové, tak na staré tváře. Být učitelkou mě sice baví, ale moje kolej mi každý rok víc a víc chybí, tak se tam ráda vracím a doufám, že mě mrzimorští přijmou stejně, jako kdysi *usměje se* 2. Přicházíš jako svěží vítr do koleje, která to dle mne velmi potřebuje. Připravila sis nějaké akční kolejní novinky?
No doufám, že budu svěží vítr v pravém slova smyslu, nejen kolejka totiž potřebuje provětrat. Něco připravené určitě mám, jen se těším, až to budu moct uvést do pohybu. To, jestli to bude fungovat, nebo ne, je už ve hvězdách, ale vynasnažím se, stejně jako se budu snažit podpořit všechny v boji o pohár.
3. Jakožto magiozooložka se nemohu nezeptat - jde s tebou do tvého staronového domova i tvá věrná trpaslenka?
Tak určitěěě, Pascal je můj nepostradatelný kouzelný společník, navíc kam jdu já, jde jídlo a kam jde jídlo, je přítomnost trpaslenky zajištěná *směje se* Takže ano, i Pascal se těší, že bude zas jednou nebezpečně blízko kuchyně.

Děkuji všem dotázaným za sovičky a brzy na začtenou u další části Bradavického života!

[Akt. známka: 1,50 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
Autor: Maddie Láskyplná | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
© 2007-2008 tým Denního Věštce | Design by Daniel Simon, Robin Cook & Daniell Moon
Stránky optimilizovány pro Firefox; Opera 9.27 a vyšší. Při používání IE nezaručujeme správný chod!

Powered by phpRS | Designed by PaBi3 RSS 2.0 | HTML 4.01 | CSS2.1 |